P.I. Čajkovskij - Cholera alebo vynútená samovražda?

Autor: Peter Marek | 29.1.2007 o 14:15 | Karma článku: 10,64 | Prečítané:  8424x

Nie, Piotr dnes neslávi žiadne výročie. Ale prečo spomínať iba vtedy, keď ľudia oslavujú? Ležal som na posteli a počúval Patetickú symfóniu. Vtedy som sa rozpamätal na smutné udalosti s ňou spojené.

P.I. Čajkovskij, 1840-1893P.I. Čajkovskij, 1840-1893http://www.mala.bc.ca/~mcneil/jpg/tchaikovsky.jpg
Piotr totiž zomrel deväť dní po jej premiére. V kruhu priateľov oslavoval úspešné uvedenie, keď si znenazdajky vypýtal pohár vody a aj napriek varovaniam priateľov pred možnou nákazou cholerou ho vypil. Zanedlho bol pohreb. Hneď na to sa mestom začali šíriť klebety, že spáchal samovraždu kvôli neopätovanej láske k jednému zo svojich synovcov. O jeho homosexuálnom tajomstve vedeli viacerí.

Teóriu o dobrovoľnej smrti kvôli sklamaniu z lásky však mnohí historici odmietajú. Jedným z nich je aj Brit Anthony Holden, ktorý vo svojej monografii podáva dôkazy o inom vývoji udalostí.

Skladateľ mal vraj pomer s mladým šľachticom z najvyšších kruhov a keď sa o tomto pomere dozvedela šľachticova rodina, poslala sťažnosť samotnému cisárovi. Prokurátor, ktorý bol poverený vyšetrovaním prípadu, Piotra dobre poznal a tak zvolal akýsi "čestný súd" zložený z jeho známych, ktorý rozhodol, že musí zomrieť. Homosexualita bola v tej dobe neprípustná a aby sa predišlo škandálu, bola mu umožnená "slušnejšia smrť". Podľa Holdena, v pohári, ktorý vypil, nebola iba obyčajná voda, ale pripravený arzén. Ďalej tvrdí, že Čajkovského rodina bola o všetkom informovaná a za jej pomoci sa celá udalosť ututlala. Svoju teóriu podkladá nasledovnými argumentmi:

1.Prípady ochorenia cholerou sa v čase Čajkovského smrti v Petrohrade takmer nevyskytovali
2. Podľa ošetrujúceho lekára a svedkov prepukli príznaky choroby hneď na druhý deň, Holden však tvrdí, že cholera má inkubačnú dobu 3 dni.
3. Lekár, ktorý bol pri skladateľovom lôžku, sa ešte nikdy s cholerou nestretol, poznal ju iba z kníh.
4. Otrava arzénom má s cholerou zameniteľné symptómy.
5. Piotrovi príbuzní nechali okolo otvorenej rakvy prechádzať tisícky smútiacich, čo je však v prípade nakazenia cholerou a jej vysokej infekčnosti nemysliteľné.

Správnosť tejto teórie by sa dala overiť exhumáciou, arzén zostáva v tele aj niekoľko storočí.

"Prvá vášeň z neho urobila veľkého skladateľa, tá druhá ho stála život", hovorí Anthony Holden. Bohužiaľ je možné, že má pravdu...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

Vallo: Vidím ako premiérova komunikácia pôsobí na ľudí

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.


Už ste čítali?