Poplatky sa zmenili, občianske preukazy ešte stále nie

Autor: Peter Marek | 22.6.2006 o 8:08 | Karma článku: 10,04 | Prečítané:  4445x

Ministerstvo vnútra sľubuje vydávanie nových občianskych preukazov už dosť dlhú dobu. V januári 2006, ktorý bol jedným z tých definitívnych termínov, sa zmenili (rozumej zvýšili) aj poplatky spojené s týmto vydávaním. V niektorých situáciách dokonca desaťnásobne! Od 1.júla 2006, ktorý je ďalším definitívnym termínom (mimochodom už vieme, že opäť nie posledným) nadobúda účinnosť aj nový zákon o OP. Poplatky aj zákon sa menia, doklady však nie...

A tak sa Vám, podobne ako mne, môže stať, že si pôjdete po krádeži vybaviť OP a namiesto prichystaného 50 korunového kolku si od Vás vypýtajú 500 korunový. Do januára boli poplatky za stratu a poškodenie 200Sk, za krádež po predložení zápisnice však iba 50Sk. Nový sadzobník už medzi týmito situáciami (neviem z akého dôvodu) nerozlišuje a tak je jedno, či ste svoj OP pokrčili a polámali niekde na dne batoha, zabudli na stanici alebo Vám ho nejaký hajzel (prepáčte, ale inak ho nazvať ani nemôžem) vytrhol aj spolu s peňaženkou či kabelkou z ruky a ušiel. Ministerstvo chce možno donútiť ľudí, aby si dávali na svoje doklady väčší pozor, ale ono to nie vždy ide, hlavne pri tretej spomínanej situácii.

Na stránke ministerstva sa okrem iného píše aj: “Zvýšenie poplatkov ministerstvo vnútra navrhlo, aby sa dosiahla úroveň nákladov na vydanie občianskeho preukazu.“ Tak by ma zaujímalo, či to mám chápať už v kontexte nového dokladu, kde je to v poriadku, náklady na polykarbonátové karty naozaj asi budú vyššie alebo to chápať ako potrebu financovania nových dokladov ešte pred ich vydávaním a teda prečo neísť najľahšou možnou cestou a nezarobiť na občanoch - vezmeme peniaze ako za nový, ale vydáme ešte starý. Lebo desaťnásobná zmena ceny „tovaru“ z jedného dňa na druhý pri nezmenenej kvalite sa mi nezdá ani trocha seriózna.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

Bývalá štátna tajomníčka začala spolupracovať s vyšetrovateľmi koncom októbra.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Echo covidového summitu

Prečo únia nekúpi od Pfizeru patent zostáva záhadou.


Už ste čítali?